Túsztárgyaló

  • Kortárs
  • Személyes
  • Publikáció
  • Fatvák innen-onnan
Téglagyári űrmecset

Téglagyári űrmecset

A Téglagyárnak nevezett lakónegyed ma mintegy 5000 lakónak ad otthont Szarajevóban. A hely egyébként nem túl elegáns nevét a Monarchia idején itt működő rendkívül sikeres téglagyárról kapta. (August Braun üzeme évente több mint 2 millió téglát gyártott a birodalomnak.) De korántsem munkásnegyedről van szó: a háború előtt a jugoszláv hadsereg tisztjei és kegyelt pártfunkcionáriusok laktak ezekben a kockalakásokban, amiket közvetlenül az 1984-es téli olimpia előtt adtak át, és ahol - ahogy ma is - a sokadik emeletre már akkoriban is kábellift vitte fel a párthű elvtársakat. A látvány szokatlan, hiszen mi nem hegyoldalban képzeljük el a lakótelepet, legyen az bármennyire is elit, de hát Szarajevóban csak hegyoldal van... Mindenesetre ez ma a város egyik legelőkelőbb negyede, ahol azóta különféle színes muráliákkal próbálják élhetőbbé tenni a monoton betonfalak látványát.

img_20191116_122816_2.jpg

Van itt bank, piac és nemcsak általános, de középiskola is. Ráadásul egyetemistákkal is mindig tele az utca, hiszen többek között mérnöki, fogorvosi és orvosi képzés is folyik a közelben. Üzletek, kormányzati épületek és nagykövetségek egymás után, egyszóval, a Téglagyár Negyedben élni menő dolognak számít. 

Csak éppen mecset nem volt sokáig, sőt, semmilyen vallási épület sem leszámítva a közeli temető kis keresztény kápolnáját. Az itt élő bosnyákok nemcsak muszlimok, de számos katolikus és ortodox keresztény is található közöttük. A munkahelyek, oktatási intézmények és üzletek pedig még több potenciális hívőt vonzanak ide. Mecsetet azonban nem építettek Tito idejében, az ostromnak kellett elkövetkeznie, hogy a lakóközösség saját kezébe vegye a kérdést.

img_20191116_123220.jpg

Igen, a kilencvenes években kezdődött az ex-jugoszláv országokban is a vallási feléledés, bár ők ezt az időszakot nem úgy jelölik, ahogy mi: "a rendszerváltás után". Számukra ez már mindig is a "háború utáni" időszak lesz. Szarajevó embertelenül hosszú, négyéves ostroma alatt gyűlt össze a helyi vallásos gyülekezet, hogy egy üzlethelyiségben1994 februárjában megkezdjék a mecsethez tartozó közösség megalapítását.

Egymást követték a hétköznapi és ünnepi imák, a ramadán estéi és a Korán-órák - a közösség hamar kinőtte az átmeneti helyet. Végül 2003-ban adták be hivatalosan kérelmüket az önkormányzathoz, és hamarosan meg is kezdődött az űrállomásra emlékeztető futurisztikus mecset építése.

img_20191116_122543.jpg

Az épület alapkövét végül 2008. március 28-án helyezték el. A Téglagyári Mecset semmilyen formában nem hasonlít az óváros történelmi szakrális helyeire, és nem találjuk meg benne az oszmán korra jellemző ornamentikát és kalligráfiát. Ha valamire emlékeztet, az az egykori kommunista rendszer lakótelepeinek falansztere némi 21. századi sci-fi hangulattal kiegészítve. Még a minaret tetején lévő félhold és csillag is mintha az egykori sarlót és kalapácsot idézné...

img_20191116_114726_2.jpg

A hívők azonban ugyanúgy használják az épületet, ahogy öt kontinensen mindenütt, mutatva, hogy nem feltétlenül a keleti kultúrához tartozik ez a vallás. Egy posztkommunista kelet-európai országban is tud a közösség saját hagyományai szerint tervezni mecsetet - akár henger alakút is. Ahol az sima szőnyegen egyszerű vonalak jelölik a mekkai irányt és a minbár nem más mint egy alacsony pulpitus szögletes fémkorláttal. A sima fehér falakat pedig csak kör alakú perforációk struktúrája bontja meg és egy óra, ami római számokkal mutatja az időt.

img_20191116_120229.jpg

 

Szólj hozzá! mecset Szarajevó Tovább
Téglagyári űrmecset Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Szólj hozzá!

Ajánlott bejegyzések:

  • Timothy Winter - a cambridge-i Murad sejk Timothy Winter - a cambridge-i Murad sejk
  • Bosznia-Hercegovina pavilonja a párizsi világkiállításon Bosznia-Hercegovina pavilonja a párizsi világkiállításon
  • Srebrenica tizenegy szirmú virága Srebrenica tizenegy szirmú virága
  • Van hozzá arca... Van hozzá arca...
  • 28 éve kezdődött Szarajevó ostroma, a koronavírus-járvány pedig újra elhozta a kijárási tilalmat 28 éve kezdődött Szarajevó ostroma, a koronavírus-járvány pedig újra elhozta a kijárási tilalmat

A bejegyzés trackback címe:

https://tusztargyalo.blog.hu/api/trackback/id/tr6616560532

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
Facebook

Túsztárgyaló

Mikor elveszítjük kapcsolatunkat a fizikai valósággal, és mendemondák alapján kezdünk fantáziálni, itt az ideje az utazásnak. Ha nekiindulunk, hamarosan rá fogunk döbbeni, hogy azok az embertársaink, akikkel az interneten és a televízió képernyőjén ismerkedtünk meg, a valóságban is léteznek. És történeteik merőben különböznek attól, ahogy mi harmadkézből hallottuk azokat. Reméljük, még nem lesz túl késő meghallgatni mindazt, amit tudnunk kell.

Keresés

Címkék

a nők helye (4) bogumilok (1) böjt (1) Bosznia (6) efemer (3) építészet (4) eretnekek (1) erőszak (1) európai muszlim (3) fatva (4) fehér szupremácia (3) fenntarthatóság (1) forradalom (1) háború (7) halottmosdatás (1) Iszlám Európában (6) Isztambul (1) karácsony (1) Korán (1) kortárs (6) LMBTQIA (2) mecset (11) Mekka (1) Monarchia (2) muszlim nők (5) muszlim tudós (6) muszlim utazó (2) múzeum (3) népirtás (6) oszmán idők (2) poligámia (1) publikáció (8) sírváros (1) Srebrenica (2) Szarajevó (9) személyes (5) sztecsak (1) temetkezés (2) templom (1) terrorizmus (2) utca (1) vakuf (3) zarándoklat (1) Címkefelhő

Friss topikok

  • Lénárd Anna: @invalid user name: milyen jó kis blog :) (2020.05.04. 00:54) Mit mondott a 2. vatikáni zsinat a muszlimokról?
  • Kóbor Edina: 3 éve halt meg az édesanyám. Még otthon lett rosszul, s a kórházba szállítva már nem tudták újraél... (2020.03.15. 12:34) Ezt láttam a boncasztalon
  • Lénárd Anna: Aleksandar Hemon „A népirtások védelmezőinek Bob Dylanje” címmel írt cikket a New York Timesba. He... (2019.12.17. 21:23) Rasszista ENSZ-graffitik a népirtás idejéből
  • Lénárd Anna: @huleaks4: változó.... vannak komolyabb, nagyobb cikkek, vannak pici érdekességek.. ez a poszt utó... (2019.12.15. 10:09) Madáretető sírkövek
  • midnight coder: @Lénárd Anna: De. Ha valakit védeni akarsz az más architekturális elrendezés mint amikor valakinek... (2019.12.07. 15:54) Mégis, hol a nők helye 2.

Top 5

  1. Poligámia Európában - avagy kit érdekel, mit gondol az első feleség?
  2. Aida Šehović nyílt levele a Nobel-díj bizottsághoz
  3. Remove kebab - a fehér szupremácia indulója
  4. Bogumil sírváros a Balkánon
  5. Európa legrégebbi iszlám kara közelebb van, mint gondolnánk

Archívum

  • 9999 december (1)
  • 2021 november (2)
  • 2021 október (3)
  • 2021 július (6)
  • 2021 június (2)
  • 2021 május (1)
  • 2021 január (1)
  • 2020 november (1)
  • 2020 szeptember (1)
  • 2020 május (2)
  • 2020 április (3)
  • Tovább...
helyek, utak, emberek
süti beállítások módosítása
Dashboard