Történet egy harmincéves nótáról, amire ma is örömmel gyilkolnak sokan - és az internetes közegről, amiben terjed.
Novislav Đjajićot 1997-ben öt év börtönre ítélték Németországban, mivel tizenöt ember meggyilkolásában találták bűnrészesnek. A vád szerint Đjajic a jugoszláv háború idején társaival civil bosnyák muszlimokat lőtt bele a Drina folyóba egy hídról Faco városának közelében, hogy így bosszulják meg egy társukat, aki aknára lépett. A nürnbergi per óta ez volt az első olyan tárgyalás Németországban, ami során háborús bűnért ítéltek el valakit. A vádlott fellebbezett az ítélet ellen, a fellebbezésnek nem adtak helyet.
Đjajic nevét azonban nem a bűne vagy az ítélet tette ismertté, hanem az az 1995-ben, az ő szereplésével készült videó, ami először az ARHIVISTA nevű horvát youtube-csatornára töltve került fel a netre 2006-ban. A videón ő kíséri harmonikán a Szerbia erős című indulót éneklő társát.
A háború idején a szerbeket lelkesítő induló mérsékelten vált népszerűvé a Balkánon, ráadásul az eredeti verzió el is veszett. Arra azonban senki nem számított akkoriban, hogy a szám ekkora karriert fog befutni évtizedekkel később a cybertérben, aminek köszönhetően a Karadžić, vezesd a néped kezdetű ének ma már öt kontinensen vált a fehér szélsőjobb lelkesítő internetes mémjévé. A digitális közeg még a mű címét is megváltoztatta, az ének ma Remove Kebab néven híresült el.

A videónak elképesztően sok verziója készült el, amik a szalonképes fórumokról kiszorulva olyan terekben hódítottak, mint az alt-right paradicsomaként ismert gab.com. Ez az oldal nemcsak az iszlámellenes indulatok gyűjtőhelye. A rasszista és antiszemita fórum akkor vált világszerte ismertté, mikor a pittsburgh-i zsinagóga ellen elkövetett merénylet kitervelője, Robert Gregory Bowers közvetlenül az akció előtt itt publikálta tervét.
A "remove kebab" szóösszetétel a Donald Trump támogatására létrehozott r/The_Donald című subredditben összesen 800 threadben szerepelt, és rendkívül népszerű a 4chain nevű fringe képgyűjtő oldalon is. A Know Your Meme weboldal jelenleg 127 erre a témára készített videót és 144 képet tart számon. A mémek leginkább a harmonikán játszó Đjajicra fókuszálnak, aki "Dat Face Soldier" néven híresült el a virtuális térben. A figura korábban meghódította az offline világot is. Róla mintázta meg Handke az 1999-ben színpadra állított Die Fahrt im Einbaum oder Das Stück zum Film vom Krieg (Dugout útja) című darabjának egyik főszereplőjét is. Mind a darab, mint Handke 2015-ös Ibsen-díja, és leginkább tavalyi Nobel-díja heves tiltakozást váltott ki mind muszlim, mind vezető értelmiségi körökben. A Nagyszerbiát éltető írót, aki beszédet mondott Milošević temetésén, nemkívánatos polgárnak nyilvánították mind Szarajevóban, mind Koszovóban.

Rengetegen választják a Dat Face Soldiert profilképüknek számos fórumon. És bár a Facebookon szemmel láthatóan tiltott dolog “remove kebab” név alatt szerepelni, de sokan egy-két betű megváltoztatásával játsszák ki a keresőprogramokat, így számos “Removee Kebbabi”, "Remo Veke Bab" és más hasonlóan torzított névvel találkozunk a legnagyobb közösségi fórumon Đjajic portréja mellett.
Azt hinnénk, ezek a nevek és címek főleg férfiakat rejtenek, de azért tapasztaljuk, hogy számos nő ultranacionalista megnyilvánulását is elbírja az internet. Egy fiatal lány videója - aki szintén harmonikán játssza a Szerbia erős című dalt -, jelenleg 1 millió körüli nézettségnél tart, és az elismerő kommentek között számos házassági ajánlat is szerepel.
A kreatív mémek között rengeteg rajzfilm és animáció is van, legérdekesebbek pedig a videójátékokra hasonlító, a nemkívánatos ellenség kilövésén munkálkodó kis rajzfilmes akciók. Nagy gondba került például a svéd Paradox Interactive játékkészítő cég, aminek egyik sikerterméke, a Crusader Kings 2 illetve 3 - bár nem nekik szánták - megtalálta a maga alt-right közönségét. A játék segítségével a középkori Európában lehet birodalmat építeni, hódítani és harcolni az ellenség ellen. A Paradox Interactive hamarosan arra kényszerült, hogy átdolgozza a játékot, és az új verzió már ne legyen alkalmas arra, amire sokan használták: a kontinens muszlimtalanításának szimulálására, és az azzal kapcsolatos indulatok kiélésére.
Jelenleg minden hiteles felmérés és riport szerint a legtöbb terrortámadást fehér szélsőjobbos, ultranacionalista indíttatásból követik el merénylők szerte a világon. És bár a merényleteket triggerelő indulatok közel sem egységesek, a "remove kebab" keresőszó számos ilyen alt-right fórumnak és júzernek segít a nyomára jutni az interneten.
A kilencvenes években a Balkánon végrehajtott etnikai tisztogatás pedig a legnagyobb terrorista merényletek ihlető forrásává vált. Anders Behring Breivik például egy szigeten a Norvég Munkáspárt ifjúsági szervezetének 77 tagját gyilkolta le azért, mert bűnösnek találta őket "a multikulturalizmus fenntartásában". Ő 1500 oldalas manifesztójában a szerb haderők misszióját élteti, és Karadžićot tiszteletreméltő keresztes lovagnak nevezi.
A legmegdöbbentőbb azonban annak a Tarrant Brendonnak az akciója volt, aki tavaly két új-zélandi mecsetben összesen 54 muszlimot gyilkolt meg. Nemcsak azért, mert az egész akciót a homlokára rögzített kamerával élőben közvetítette az interneten, és a filmmel nyilvánvalóvá tette, hogy egyfajta digitális játékként éli meg, amit csinál. De a filmen jól látszik az is, hogy a merénylő fegyveren szereplő számos - törökök és muszlimok ellen harcoló - európai hős neve között szerepel a "remove kebab" feszólítás is. Brenton azt is élőben közvetítette, hogy a merénylet előtt autójában a "Szerbia erős" című dalt énekelte, manifesztójában pedig egyszerűen "part time kebab removalist"-ként utalt saját magára.

Lénárd Anna