Túsztárgyaló

  • Kortárs
  • Személyes
  • Publikáció
  • Fatvák innen-onnan
Rasszista ENSZ-graffitik a népirtás idejéből

Rasszista ENSZ-graffitik a népirtás idejéből

A Srebrenica-kiállítás legmegdöbbentőbb kiállított tárgyai azok a fotók, amik a rendfenntartó holland ENSZ-katonák helyszínen hagyott graffitijeiről készültek.

A Szarajevó óvárosában nyílt Galerija11/07/95 annak a napnak állít emléket, amikor szerb katonai erők több mint 8000 bosnyák muszlim civil férfit és fiút gyilkoltak meg Srebrenica falujában. 

Srebrenica egy kicsi kelet-boszniai falu az ENSZ által kijelölt úgynevezett safe zone része volt, aminek a területén a tragédia előestéjén már mintegy 40000 bosnyák keresett menedéket. Nagy részük a több éve ostrom alatt álló Szarajevóból és környékéről menekültek ide. Az ENSZ-bázisról azonban - ahol az egyre feszültebb helyzet miatt katonai támadástól tartottak - elhajtották őket. Itt a mintegy 400 holland katonából álló DUTCHBAT állomásozott, akik azt a parancsot kapták, hogy ne lőjenek, hacsak őket nem lövik. Mikor Ratko Mladić, a Boszniai Szerb Hadsereg főparancsnoka megszállta a területet, a holland csapatok szó nélkül távoztak hátrahagyva azokat, akiknek a védelmére kirendelték őket, és ezzel gyakorlatilag ellenállás nélkül engedték át a terepet a szabad gyilkolásra. 

Mladić parancsot adott a civil menekülő tömegek bekerítésére, majd a nők és férfiak különválasztására, katonái pedig 1995. július 11-én a fegyvertelen muszlim férfiakat és kisfiúkat tömegsírokba lőtték. Ez volt a 2. világháború óta Európa történetének legvéresebb atrocitása. A sírok és a bűntett helyszínének feltárása mind a mai napig tart. Ezeket a graffitiket pedig az elhagyott katonai bázison találták:

img_20191116_150045_1.jpg

A hátrahagyott rajzok és feliratok ékesen beszélnek arról, valójában milyen érzelmekkel viseltettek a holland katonák azok iránt, akiknek a védelmére kirendelték őket. A múzeumban kiállított néhány kép mellett még számos gyűlölködő, szexista és sok más módon megdöbbentő dokumentumot lehet találni a Vice tudósításában itt, illetve Giacomo Cosua olasz fotóművész "Bongiorno Bosnia" című kiállításának anyagában.

A holland kormány végül 2002-ben ismerte el, hogy "többet is tehetett volna" a vérengzések elkerülése érdekében, és a tanulságokat levonva lemondott. A következő holland kormány azonban kitüntette az akciókban részt vevő veteránokat. A hágai nemzetközi bíróság végül 2017-ben mondta ki a holland békefenntartó katonák bűnrészességét a srebrenicai népirtásban.

img_20191116_150045.jpg

1 komment Tovább
Rasszista ENSZ-graffitik a népirtás idejéből Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
1 komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Timothy Winter - a cambridge-i Murad sejk Timothy Winter - a cambridge-i Murad sejk
  • A megerőszakolt nő magzatának elvetetése A megerőszakolt nő magzatának elvetetése
  • Bosznia-Hercegovina pavilonja a párizsi világkiállításon Bosznia-Hercegovina pavilonja a párizsi világkiállításon
  • Aida Šehović nyílt levele a Nobel-díj bizottsághoz Aida Šehović nyílt levele a Nobel-díj bizottsághoz
  • Válasz a „Nővérem, jobb, ha otthon imádkozol... ” kéretlen tanácsra Válasz a „Nővérem, jobb, ha otthon imádkozol... ” kéretlen tanácsra

A bejegyzés trackback címe:

https://tusztargyalo.blog.hu/api/trackback/id/tr5016560514

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Lénárd Anna 2019.12.17. 21:23:40

Aleksandar Hemon „A népirtások védelmezőinek Bob Dylanje” címmel írt cikket a New York Timesba. Hemon bosnyák-amerikai író, számtalan neves angol nyelvű lap rendszeres szerzője.

„Ez a döntés hűen tükrözi azt, amit az ENSZ békefenntartóitól és tisztségviselőitől láttam a srebrenicai mészárlás idején. Az ENSZ tolmácsaként dolgoztam, amikor az általuk kijelölt srebrenicai »biztonsági zóna« szerb kezekbe került 1995 májusában. (...) Amikor a szerbek elkezdték különválasztani a férfiakat a családjaiktól, az ENSZ munkatársai és a holland békefenntartói úgy gondolták, hogy ez így helyes, mert ellenőrizni kell, »ki követett el háborús bűnöket«. Emlékszem hogy hangosan és világosan megmondtam nekik, hogy »mindet meg fogják ölni!«, de csak félretoltak és meg sem hallottak. Néhány nappal később néztem a tévében az ENSZ sajtótájékoztatóját, amin néhány holland tiszt és katona egy újságíró kérdésére a deportálással kapcsolatban azt mondta, hogy »ezek az emberek el akarnak menni, a szerbek csak segítenek a buszokkal«.

444.hu/2019/12/10/ket-bosnyak-velemeny-peter-handke-irodalmi-nobeljerol
Válasz erre 
Mégsem
Mégsem

Megjegyzés:
Facebook

Túsztárgyaló

Mikor elveszítjük kapcsolatunkat a fizikai valósággal, és mendemondák alapján kezdünk fantáziálni, itt az ideje az utazásnak. Ha nekiindulunk, hamarosan rá fogunk döbbeni, hogy azok az embertársaink, akikkel az interneten és a televízió képernyőjén ismerkedtünk meg, a valóságban is léteznek. És történeteik merőben különböznek attól, ahogy mi harmadkézből hallottuk azokat. Reméljük, még nem lesz túl késő meghallgatni mindazt, amit tudnunk kell.

Keresés

Címkék

a nők helye (4) bogumilok (1) böjt (1) Bosznia (6) efemer (3) építészet (4) eretnekek (1) erőszak (1) európai muszlim (3) fatva (4) fehér szupremácia (3) fenntarthatóság (1) forradalom (1) háború (7) halottmosdatás (1) Iszlám Európában (6) Isztambul (1) karácsony (1) Korán (1) kortárs (6) LMBTQIA (2) mecset (11) Mekka (1) Monarchia (2) muszlim nők (5) muszlim tudós (6) muszlim utazó (2) múzeum (3) népirtás (6) oszmán idők (2) poligámia (1) publikáció (8) sírváros (1) Srebrenica (2) Szarajevó (9) személyes (5) sztecsak (1) temetkezés (2) templom (1) terrorizmus (2) utca (1) vakuf (3) zarándoklat (1) Címkefelhő

Friss topikok

  • Lénárd Anna: @invalid user name: milyen jó kis blog :) (2020.05.04. 00:54) Mit mondott a 2. vatikáni zsinat a muszlimokról?
  • Kóbor Edina: 3 éve halt meg az édesanyám. Még otthon lett rosszul, s a kórházba szállítva már nem tudták újraél... (2020.03.15. 12:34) Ezt láttam a boncasztalon
  • Lénárd Anna: Aleksandar Hemon „A népirtások védelmezőinek Bob Dylanje” címmel írt cikket a New York Timesba. He... (2019.12.17. 21:23) Rasszista ENSZ-graffitik a népirtás idejéből
  • Lénárd Anna: @huleaks4: változó.... vannak komolyabb, nagyobb cikkek, vannak pici érdekességek.. ez a poszt utó... (2019.12.15. 10:09) Madáretető sírkövek
  • midnight coder: @Lénárd Anna: De. Ha valakit védeni akarsz az más architekturális elrendezés mint amikor valakinek... (2019.12.07. 15:54) Mégis, hol a nők helye 2.

Top 5

  1. Poligámia Európában - avagy kit érdekel, mit gondol az első feleség?
  2. Aida Šehović nyílt levele a Nobel-díj bizottsághoz
  3. Remove kebab - a fehér szupremácia indulója
  4. Bogumil sírváros a Balkánon
  5. Európa legrégebbi iszlám kara közelebb van, mint gondolnánk

Archívum

  • 9999 december (1)
  • 2021 november (2)
  • 2021 október (3)
  • 2021 július (6)
  • 2021 június (2)
  • 2021 május (1)
  • 2021 január (1)
  • 2020 november (1)
  • 2020 szeptember (1)
  • 2020 május (2)
  • 2020 április (3)
  • Tovább...
helyek, utak, emberek
süti beállítások módosítása
Dashboard