Túsztárgyaló

  • Kortárs
  • Személyes
  • Publikáció
  • Fatvák innen-onnan
Európa legrégebbi iszlám kara közelebb van, mint gondolnánk

Európa legrégebbi iszlám kara közelebb van, mint gondolnánk

Ferenc József császár alapította, cseh építész tervezte - ez a szarajevói Iszlám Tudományok Kara

Még az Osztrák-Magyar Monarchia idején alapították az Iszlám Teológia és Vallásjog Iskoláját, amiből a későbbi egyetemi kar kifejlődött. Bár az osztrák-magyar birodalom túlnyomórészt katolikus volt, bizonyos vallási és kulturális autonómiát biztosított a boszniai muszlimoknak, az iskolát pedig az osztrák hatóságok jóváhagyták, sőt, részben finanszírozták. Az épületet a kor vezető osztrák építészei tervezték. Az eredmény mór stíluselemeket mutató, vonzó és színes épület lett.

Az első világháború után Bosznia a jugoszláv királyság részévé vált, és a kart átnevezték az Iszlám Teológia Iskolájává. A második világháború után Jugoszlávia a vallásokkal nem túl barátságos "kommunista köztársasággá" vált.  Az iskolát másik épületbe költöztették, az eredeti épületet pedig városi múzeummá alakították. Idővel azonban a kommunista Jugoszlávia konszolidálódott, és 1977-ben az iskolát Iszlám Teológiai Karrá nevezték át. 

sarajevo_hrgica_2011-11-08_5.jpg

A kommunizmus összeomlása és a boszniai háború után a Kar visszatért eredeti épületébe, ezúttal Iszlám Tudományok Kara néven. A háború alatt az épület károkat szenvedett, az eredeti állapotot nemzetközi adományokból állították helyre.

Az Kar mára a Szarajevói Egyetem többi karával egyenlő fontosságúvá, és az iszlám felsőoktatás legjelentősebb intézményévé vált Délkelet-Európában. Szarajevó több mint négy évszázadon át híres volt mint iszlám oktatására és tudására büszke város. Szarajevó a történelem bizonyos időszakaiban Bosznia 70 medreszéből tizenkettőnek, valamint több más iszlám oktatási intézménynek adott otthont. Ma az Iszlám Tudományok Kara biztosítja, hogy Szarajevó továbbra is fontos név az iszlám tudás és az akadémia nemzetközi térképén, különösen a Balkán régiójában.

Bosznia: kelet és nyugat kapuja

Az Iszlám tudományok Kara nemcsak a legidősebb ilyen intézmény Európában, de egyben a kontinens legfontosabb felsőfokú iszlám oktatási és kutatóintézete. A Kar teljesen megfelel az európai felsőoktatási normáknak, miközben hű marad a hagyományos iszlám oktatás eszméihez és céljaihoz. A karon végzettek felkészültek arra, hogy iszlám tudományokat oktassanak akár vallási, akár állami iskolában - miközben ők maguk egyszerre iszlám vallástudósok és európai értelmiségiek.

sarajevo_hrgica_2011-11-08_6.jpg
A boszniai muszlimok - akárcsak az albán muszlim közösség -. évszázadok óta hiteles, Európában élő muszlim nép, bár még nem váltak teljes mértékben híddá a nyugati és az iszlám érdekek között. A Kar éppen ezt a sokszínűséget és kihívást képviseli.

Alapfokú iszlám tanulmányok

Az Iszlám Tudományok Kara nemcsak Bosznia és a szomszédos országok hallgatóit vonzza, de egyre többen érkeznek ide a világ minden tájáról. A háború után a Kar iránt nem-muszlim látogatók is érdeklődni kezdtek, köztük amerikai nagykövetek, valamint diplomaták Törökországból, Iránból, Nagy-Britanniából, az EU-ból, Egyiptomból, Katarból, Oroszországból és más országokból. Az Iszlám Tudományok Kara kapcsolatot tart és együttműködik az Oxford Egyetemmel és a kairói Al-Azharral.

sarajevo_hrgica_2011-11-08_3_1.jpg
Ahogy az iszlamofóbia egyre nagyobb teret nyert az európai kontinensen, a Kar megnyitotta kapuit azok előtt, akik az alapfokú kurzus iránt érdeklődtek - benne olyan tárgyakkal, mint Az iszlám alapelvei vagy Oszmán kori történelem. Ezt a speciális tanfolyamot évente egyszer, három hónapig tartják. Ha van elég érdeklődő, a tanfolyamot bosnyák és angol nyelven is indítják. Szarajevóban egyre több külföldi él, köztük újságírók, külföldi hallgatók, turisták, nemzetközi diplomaták és családjaik, humanitárius dolgozók, az ENSZ civil szektorának munkatársai és békeaktivisták. Közülük is szeretnék sokan megismerni az iszlámot, nemcsak a helyi lakosok. Zbigniew Wojdyla lengyel állampolgár - aki a nemzetközi kapcsolatok terén végzett munkája miatt él Szarajevóban  - így magyarázza az alapfokú tanfolyam iránti érdeklődését: „Lengyelországban élnek tatár származású muszlimok, így bizonyos mértékig már ismertem az iszlám kultúrát. A Karon megismerhetem a szintén szláv háttérrel rendelkező itteni muszlimokat."

Vallásközi kapcsolatok és a megértés segítése

A kar jó kapcsolatot ápol a katolikus, keleti ortodox és zsidó középiskolákkal. Mivel Bosznia sok vallási hagyománynak ad otthont, a Kar fontosnak tartja a jó vallásközi kapcsolatok előmozdítását. Ahmed Alibašić a Kar rendes professzora, többek között az alap bevezető tanfolyam egyik oktatója. Szakterülete a nemzetközi politika, a diplomácia és az iszlám civilizáció története. Számos nyilvános vallásközi párbeszédben vett részt. Kijelentette: "Bár a boszniai muszlimok által gyakorolt megoldásokat nem lehet egyszerűen másolni máshol, a nyugat-európai muszlimoknak tanulmányozniuk kell intézményeinket és szellemi örökségünket, és le kell vonniuk a közelmúlt tanulságaiként, hogy az elszigeteltség egyenlő a pusztítással."


A boszniai muszlimok - valódi értelemben - hídnak számítanak Európa és az iszlám világa között. A Kar képviseli ezt a kapcsolatot, és továbbra is a jobb megértés elérésén fáradozik, nemcsak tudományos kurzusain keresztül, hanem a vallásközi párbeszéd iránti elkötelezettségével, valamint azzal, hogy örömmel lát minden vallású és nemzetiségű embert az iszlámról szóló bevezető tanfolyamon. Valamint továbbra is az iszlám tanulmányok elsőszámú felsőoktatási intézménye azok számára, akik ilyen irányú diplomát kívánnak szerezni.

 

A szerző: 

Amir Telibećirović Szarajevóban született és nevelkedett fel. Újságíró, a volt Jugoszlávok államok számos nyomtatott és online médiumának szerzője. Emellett idegenvezetőként dolgozik a Balkán régióban. A Szarajevó ostroma, 1992-1996 című könyv szerzője. 

Szólj hozzá! Bosznia Szarajevó Iszlám Európában Tovább
Európa legrégebbi iszlám kara közelebb van, mint gondolnánk Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Szólj hozzá!

Ajánlott bejegyzések:

  • Bosznia-Hercegovina pavilonja a párizsi világkiállításon Bosznia-Hercegovina pavilonja a párizsi világkiállításon
  • Bogumil sírváros a Balkánon Bogumil sírváros a Balkánon
  • Koncentrációs tábor a címlapon Koncentrációs tábor a címlapon
  • Van hozzá arca... Van hozzá arca...
  • Ma van a Mecsetek Napja Ma van a Mecsetek Napja

A bejegyzés trackback címe:

https://tusztargyalo.blog.hu/api/trackback/id/tr7016608378

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
Facebook

Túsztárgyaló

Mikor elveszítjük kapcsolatunkat a fizikai valósággal, és mendemondák alapján kezdünk fantáziálni, itt az ideje az utazásnak. Ha nekiindulunk, hamarosan rá fogunk döbbeni, hogy azok az embertársaink, akikkel az interneten és a televízió képernyőjén ismerkedtünk meg, a valóságban is léteznek. És történeteik merőben különböznek attól, ahogy mi harmadkézből hallottuk azokat. Reméljük, még nem lesz túl késő meghallgatni mindazt, amit tudnunk kell.

Keresés

Címkék

a nők helye (4) bogumilok (1) böjt (1) Bosznia (6) efemer (3) építészet (4) eretnekek (1) erőszak (1) európai muszlim (3) fatva (4) fehér szupremácia (3) fenntarthatóság (1) forradalom (1) háború (7) halottmosdatás (1) Iszlám Európában (6) Isztambul (1) karácsony (1) Korán (1) kortárs (6) LMBTQIA (2) mecset (11) Mekka (1) Monarchia (2) muszlim nők (5) muszlim tudós (6) muszlim utazó (2) múzeum (3) népirtás (6) oszmán idők (2) poligámia (1) publikáció (8) sírváros (1) Srebrenica (2) Szarajevó (9) személyes (5) sztecsak (1) temetkezés (2) templom (1) terrorizmus (2) utca (1) vakuf (3) zarándoklat (1) Címkefelhő

Friss topikok

  • Lénárd Anna: @invalid user name: milyen jó kis blog :) (2020.05.04. 00:54) Mit mondott a 2. vatikáni zsinat a muszlimokról?
  • Kóbor Edina: 3 éve halt meg az édesanyám. Még otthon lett rosszul, s a kórházba szállítva már nem tudták újraél... (2020.03.15. 12:34) Ezt láttam a boncasztalon
  • Lénárd Anna: Aleksandar Hemon „A népirtások védelmezőinek Bob Dylanje” címmel írt cikket a New York Timesba. He... (2019.12.17. 21:23) Rasszista ENSZ-graffitik a népirtás idejéből
  • Lénárd Anna: @huleaks4: változó.... vannak komolyabb, nagyobb cikkek, vannak pici érdekességek.. ez a poszt utó... (2019.12.15. 10:09) Madáretető sírkövek
  • midnight coder: @Lénárd Anna: De. Ha valakit védeni akarsz az más architekturális elrendezés mint amikor valakinek... (2019.12.07. 15:54) Mégis, hol a nők helye 2.

Top 5

  1. Poligámia Európában - avagy kit érdekel, mit gondol az első feleség?
  2. Aida Šehović nyílt levele a Nobel-díj bizottsághoz
  3. Remove kebab - a fehér szupremácia indulója
  4. Bogumil sírváros a Balkánon
  5. Európa legrégebbi iszlám kara közelebb van, mint gondolnánk

Archívum

  • 9999 december (1)
  • 2021 november (2)
  • 2021 október (3)
  • 2021 július (6)
  • 2021 június (2)
  • 2021 május (1)
  • 2021 január (1)
  • 2020 november (1)
  • 2020 szeptember (1)
  • 2020 május (2)
  • 2020 április (3)
  • Tovább...
helyek, utak, emberek
süti beállítások módosítása
Dashboard